Ettevõte käitles eelmisel aastal 13 571 tonni vanapaberit ja käive oli 2,3 miljonit eurot. “Hoolimata koroonast oleme täna kasvulainel,” rõõmustas Eesti Vanapaberi juht Jaan Ohtra, hinnates, et eestlaste teadlikkus rohelisest eluviisist ja soov oma tarbimises ringmajandusse panustada kasvab aasta-aastalt.

Paberi taaskasutamine aitab säästa loodusressurssidest puid ja vett. Ühe tonni paberi ümbertöötamisega on võimalik säästa ligikaudu 17 puud, 26 500 liitrit vett, 476 liitrit naftat ja 4000 kW elektrienergiat, teab Wikipedia. Kasutatud paberi ümbertöötamiseks kulub 50% vähem vett ja paiskub õhku 74% vähem õhusaastet võrreldes puidust paberitootmisega.

Nii aitas Eesti Vanapaberi tegevus eelmisel aastal lisaks 230 707 puu säästmisele, kokku hoida ka 359 miljonit liitrit vett, ligi 6,5 miljonit liitrit naftat ja 54 miljonit kW elektrienergiat.

Vanapaberit võtab ettevõte vastu Tartus, Tallinnas ja Viljandis. Peamisteks klientideks on äriettevõtted, näiteks trükikojad ja tööstusettevõtted. Oodatud on aga ka kõik eraisikud ning väikeettevõtted, kes tahavad kindlustada, et nende kogutud ja üleantud vanapaber saaks 100% taaskasutatud.

Kogutud vanapaber sorteeritakse liikide järgi, näiteks eraldi ajalehed-ajakirjad, valge paber, prinditud paber jne. Seejärel pressitakse see kokku ja saadetakse ümbertöötlemisse. Peamiselt valmistatakse vanapaberist majapidamise pehmet paberit, pakendeid ja ehitusmaterjale.

“Tulevik on ringmajandusele helge,” usub Jaan Ohtra, kes näeb seda ka oma lastelt – 10aastaselt pojalt ja kaheksaselt tütrelt. “Hoolimata oma noorest east on see põlvkond juba väga keskkonnateadlik, nii et planeedil Maa on kindlasti lootust.”