„Hoolimata asjaolust, et 2021. aasta tundus Covid-19 pandeemia mõjude tõttu Läti majandusele ettearvamatuna, õnnestus meil siiski areneda ning käideldava vanametalli mahtu suurendada,“ on Rihards rahul. „Kokkuvõttes võib öelda, et eelmine aasta oli meie ajaloo edukaim.“ 2021. aastal andis CRONIMET Läti uue elu enam kui 70 000 tonnile vanametallile, olles liider roostevaba terase ekspordis Läti turul ja suuruselt teine musta vanametalli eksportija.
Suurepärase tulemuse eest on Rihards ennekõike tänulik oma meeskonnale. CRONIMET Lätis töötab 8 inimest. „Kui minu käest küsida, kumb on esikohal, klient või töötaja, on minu vastus: töötaja,“ ütleb Rihards. „Sellest, kuidas minu meeskond end tunneb, kuidas neid koheldakse, tuleneb otseselt see, kuidas nemad hoolitsevad kliendi eest, et klient oleks rahul ja teenindus meeldiv.“ Seda, et juhina on ta suutnud oma meeskonna motiveerituna hoida, näitab tõsiasi, et enamik tiimiliikmetest on ettevõttes töötanud üle 7 aasta.

Rihards peabki oma peamiseks eesmärgiks suurepärase meeskonna loomist. „Suurepärane meeskond on loodud siis, kui kõik selle liikmed saavad oma oskusi, teadmisi ja potentsiaali ühise eesmärgi nimel parimal viisil rakendada. Et ettevõte oleks kestev ja edukas, peavad töötajad rahul olema. See on kõige alus,“ räägib mees oma juhtimispõhimõtetest. Olemuselt peab Rihards end tugevaks meeskonnamängijaks: „Ma mängin siiani jäähokit, millega nooruses tegelesin väga aktiivselt. Ka ettevõtte juhtimine on meeskonnamäng – kõik olulised teemad arutame koos läbi.“ Rihards liitus Cronimetiga aastal 2011 ostujuhina ning ettevõtte kasvades tuli vastu võtta juhi väljakutsed. Mehe hinnangul tuleb talle tänases ametis kindlasti kasuks eelnev tugev müügikogemus FMCG ja trükitoodete sektoris ning majandusalane ülikooliharidus.
„Hetkel on meil siin Lätis suurepärane meeskond. Nii oleme loonud ja hoidnud oma kliendibaasi stabiilselt kasvava,“ ütleb Rihards. CRONIMET Lätil on kliente suurtest tootmis-, metallitöötlemis- ja lammutusettevõtetest, kuid väga oluliseks peetakse ka vanametalli kokkuostuplatsidel käivaid erakliente ja väikeettevõtjaid.
„Usun, et Läti elanike suhtumine vanametalli ringmajandusettevõtlusesse on positiivne,“ ütleb Rihards. „Kui vaatame prügiplatse, siis need on alati täis sorteerimata plastikut, klaasi, rehve ja muud enam mittevajalikku, kuid metalli leiab sealt väga harva – see tuuakse teadlikult kokkuostu. Samuti oleme vanametalli äraandmise väga lihtsaks teinud.“ Rihardsi sõnul on maapiirkondades aktiivsus vanametalli üleandmisel suurem võrreldes Riia või teiste suurte linnadega. Ta arvab, et see võib olla seotud arenenud põllumajanduse ja tööstusega. Siiski möönab mees, et kahjuks ei ole ringmajandus praegu Läti valitsuses ja ühiskonnas kõige aktuaalsemate arutelude ja teemade hulgas. „Arvan, et Lätis on oluliseks takistuseks info ja kogemuste puudumine,“ ütleb Rihards.
Samas on Läti siiski alustanud teed ringmajanduse poole ning see kontseptsioon on tasapisi ka Lätis tuntust kogumas. „Prügi mitte tekitamine on uus trend,“ räägib Rihards. „Eriti nooremas põlvkonnas on see arusaam arenenud – noored on muutunud palju nõudlikumaks toodete ja teenuste keskkonnaaspektide osas, millega ettevõtjad peaksid arvestama.“

Rihards koos naise Karīna ja tütarde Dārta (6aastane) ja Odrijaga (1aastane). 

Noor põlvkond – kuue- ja üheaastane – on sirgumas ka Rihardsi peres. Kuna tütred on veel väikesed, püüab mees nii palju kui võimalik seda eluperioodi nautida ja vaba aega maksimaalselt perega koos veeta. Pere naudib koos reisimist, mis koroona-ajal on olnud kahjuks raskendatud. Viimati käidi kogu perega akusid laadimas sügisel Egiptuse päikese all. Ja kuna lapsed on väikesed, käivad abikaasad kaugematel reisidel praegu siiski veel kahekesi.

Jäähoki kõrval on Rihardsi teiseks hobiks kokkamine. Hea söögitegemise saladuseks peab mees lõhna- ja maitsemeelt – ei saa teha head sööki, kui su meel ei tunneta maitsete tasakaalu. Mehe lemmiksöök, mida talle valmistada meeldib, on prantsuse sibulasupp.
Head nina ja maitsemeelt ning tasakaalutunnetust vajab ka ettevõtte edukas juhtimine. Tänavu 12 tegutsemisaastat tähistava CRONIMET Läti ambitsioon käesoleval aastal on jätkuvalt uusi kasvuvõimalusi leida. „Kuna meie naaberriigil Leedul CRONIMETi filiaali ei ole, püüame hõivata Leedu turgu, pakkudes koostööd sealsetele ettevõtetele,“ tutvustab Rihards plaane, toonitades taas, et kasvu aluseks peab kindlasti olema kvaliteetne ja kiire klienditeenindus. Seetõttu on ettevõte teinud hiljuti ka uusi investeeringuid, soetades lisaks ühe Fuchsi ekskavaatori ja oma veoauto logistikapartneritelt tellitava transpordi kõrvale.